گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > اظهارات سخنگوی وزارت امور حارجه ایران در خصوص مواضع اخیر دانمارک


  چاپ        ارسال به دوست

اظهارات سخنگوی وزارت امور حارجه ایران در خصوص مواضع اخیر دانمارک

 بهرام قاسمی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما درخصوص اقدام دولت دانمارک در متهم کردن ایران به تلاش برای ترور و احضار سفیر خود از تهران افزود: اتفاقی که دیروز در دانمارک رخ داد موضوع غیر قابل پیش بینی نبود.

وی ادامه داد: با توجه به خروج امریکا از برجام و این موضوع که اعلام کرده بود تلاش دارد فشارهای متعددی به جمهوری اسلامی ایران وارد کند و عمدتاً برای همگان روشن است که این اقدام بیش از هر چیزی جنگ روانی است باید گفت امریکا هر آنچه که می توانسته تاکنون انجام داده و خوشبختانه با ناکامی های بسیاری چه در برابر ایران و چه در برابر جامعه جهانی مواجه شده است.
قاسمی تصریح کرد: با توجه به نوع مذاکرات ایران و 1+4 طی ماههای گذشته و پس از 18 اردیبهشت و خروج غیر قانونی امریکا از برجام، اراده جدی اروپا برای استمرار برجام، همکاری با ایران و مقابله با یکجانبه گرایی امریکا، این تصور وجود داشت که امریکا سخت عصبانی است.
وی گفت: این تصور وجود داشت که امریکا پس از ناکامی های خود بخصوص پس از مقاومتی که کشورهای مستقل جهان در قبال سیاست های تخریبی امریکا داشتند همچنین در قبال رأی دیوان بین المللی دادگستری لاهه که امریکا را موظف می کرد برخی اقلام را از تحریم های یکجانبه خود خارج کند، سعی کند مسائل و مشکلاتی در فضای عمومی برای ایران ایجاد و اذهان جهانیان را متوجه مشکلی کند که اصلاً وجود ندارد.
سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه سیاست های ایران در قبال تروریسم، خشونت و رفتارهای اینچنینی کاملاً مشخص است، اظهار داشت: قطعاً کشوری مانند ایران که در این برهه کار تعاملی گسترده ای را با اتحادیه اروپا و کشورهای جهان آغاز کرده در پی اینگونه رفتارها در کشورهای خارجی نیست.
قاسمی افزود: اصولاً سیاست ایران عدم مداخله در مسائل داخلی سایر کشورها است لذا این موضوع را از این زاویه تحلیل می کنم که این اقدام، اقدامی طراحی شده و حساب شده توسط معاندین و برخی گروههای تروریستی در اروپا، منطقه و امریکا است و هدف آن تشدید جنگ روانی علیه جمهوری اسلامی ایران است.
وی تاکید کرد: قطعاً سیاست معاندین نیز با شکست کامل مواجه خواهد شد و زمان نشان می دهد که این تلاش مذبوحانه راه به جایی نخواهد برد.
قاسمی در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا حمایت وزیر خارجه امریکا از اقدام دولت دانمارک و اتهاماتی که پیشتر نیز از سوی بلژیک و فرانسه به ایران زده شد نمونه ای از جنگ روانی علیه ایران است؟ گفت: قطعاً این جنگ روانی از سوی امریکا و بخصوص بخشی از مشاوران آقای ترامپ که به تندروی و افراط گرایی در سطح جهان شهره هستند دنبال می شود چرا که آنها قطعاً در آبان ماه نخواهند توانست هیچ گونه اقدامی که بر زندگی، معیشت و زیست مردم ایران تأثیرگذار باشد انجام دهند.
وی ادامه داد: آنها تمام توان و تلاششان ایجاد یک جنگ روانی است تا از قِبل آن بتوانند اهداف خود را دنبال کنند، اتفاقاتی که در منطقه وجود دارد و شکست هایی که در منطقه متوجه سیاست های امریکا بوده و همچنین نوع روابط ایران با اروپا و پیشرفت ها و تعاملی که در این بین انجام شده، همه گویای این است که امریکا و چند کشور خاص که امروز تنها هواداران سیاست خارجی امریکا در سطح جهان نسبت به ایران تلقی می شوند، طراحی هایی برای انجام این جنگ روانی آغاز کرده اند.
سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: در گذشته نیز در چند کشور اروپایی چنین تلاش هایی انجام شده و فکر می کنم زمان قاضی خوبی است و به زودی ماهیت این تلاش های نابخردانه، غلط و بی ثمر روشن خواهد شد.
قاسمی با بیان اینکه دولت دانمارک باید با هوشیاری و دقت لازم در این خصوص کنکاش و واقعیت را مشخص کند اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران مصراً از آنها می خواهد که در این خصوص با جدیت تمام تحقیقات لازم را انجام دهند.
وی با بیان اینکه نتیجه این تحقیقات برای ما کاملاً روشن است، تصریح کرد: از نظر ما این اقدام یک توطئه حساب شده و همه جانبه علیه ایران است.
قاسمی گفت: موضوع دیگر هوشیاری جامعه اروپایی از جمله افکار عمومی و دولت های اروپایی است زیرا ما در دهه های گذشته نیز شاهد بوده ایم که هرگاه روابط ایران و اروپا به سمت تعامل بیشتر و در سمت و سوی درستی قرار می گرفت، یکسری دست های نامریی با رفتار خبیثانه که از محافل خاصی دستور می گرفتند، تلاش می کردند مشکلاتی بین ایران و اروپا ایجاد کنند.
وی افزود: همه این تحولات را در دوران جدید و هفته های اخیر از این نگاه مورد توجه قرار می دهم و امیدوارم که دولت های اروپایی و افکار عمومی این کشورها توجه کنند که بحث در مورد ایران نیست بلکه مهمتر از ایران و در مورد یکجانبه گرایی امریکا و حذف همه رقبا اعم از چین، روسیه و اتحادیه اروپا و تلاش برای تثبیت یکجانبه گرایی امریکا و سرپوش گذاشتن بر تمامی شکست هایی است که امریکا در دوران اخیر به خصوص در دولت آقای ترامپ با آن مواجه بوده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: امیدوارم اروپا در این مقطع بتواند منصفانه و سرافراز از این آزمون بزرگ بیرون بیاید و نشان دهد که دارای هویت مستقل و استقلال کافی و لازم است.

امریکا مدت هاست هزینه های زیادی صرف جنگ روانی علیه ایران می کند
سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به اعلام وزارت خارجه امریکا در اختصاص 40 میلیون دلار برای جنگ تبلیغاتی علیه ایران، چین و روسیه گفت: قطعاً رفتار امریکا باز هم محکوم به شکست است و با کمی صبوری می توان شاهد شکست مجدد امریکا بود.
قاسمی افزود: این موضوع جدیدی نیست و مدت هاست که امریکا به دلیل نگاه یکجانبه گرایانه خود در سطح جهان تلاش می کند هژمونی مجددی را حاکم کند.
وی تاکید کرد: امریکا هزینه های زیادی را برای جنگ روانی و تضعیف سایر کشورها به خصوص کشورهای مستقل جهان صرف می کند و این موضوع جدیدی نیست و سیاستی است که هم در قبال جمهوری اسلامی ایران و هم سایر کشورهای مستقل جهان استمرار پیدا می کند.
قاسمی ادامه داد: امریکا به کمک شرکای خود که توانسته با سیاست های ایران ستیزی و ایران هراسی آنها را سرکیسه و خزانه شان را خالی کند تلاش کرده با استفاده از پولی که به دست آورده است چهره جمهوری اسلامی ایران، مردم و فرهنگ ایران را تخریب کند.
وی با بیان اینکه جامعه ایرانی و مردم ایران از آگاهی، درایت، هوشمندی و فرهنگ بالایی برخوردارند اظهار داشت: مردم ما توانسته اند در مقاطع سخت سره را از ناسره تشخیص و قضاوت نهایی را به خوبی انجام دهند.
سخنگوی وزارت امور خارجه تاکید کرد: قطعاً امریکا به رغم همه هزینه ها، تلاش ها و استفاده از گروه های تروریستی در منطقه و سایر جهان نخواهد توانست کار شایسته ای برای خود انجام دهد و قطعاً رفتار امریکا باز هم محکوم به شکست خواهد بود.
قاسمی ادامه داد: با کمی صبوری می توانیم مجدداً شاهد شکست امریکا باشیم.

 


١٧:٤٨ - 1397/08/09    /    شماره : ٥٤٢٦٩٨    /    تعداد نمایش : ١٧٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران