گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > امضای تفاهمنامه همکاری در زمینه مالکیت معنوی بین ایران و دانمارک


  چاپ        ارسال به دوست

امضای تفاهمنامه همکاری در زمینه مالکیت معنوی بین ایران و دانمارک

 

 

    تفاهم نامه همکاری میان مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و اداره ثبت اختراع و علائم تجاری دانمارک درتاریخ 97/6/13 در تهران امضاء گردید. این تفاهمنامه با حضور آقای سورنسن رئیس اداره مالکیت معنوی دانمارک، کیانی رئیس مرکزمالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشورو دانی عنان سفیر دانمارک در جمهوری اسلامی ایران به امضا رسید. رییس مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در این خصوص اظهار کرد: تفاهم نامه امضا شده فی ما بین مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت و اداره ثبت اختراعات و علائم تجاری دانمارک از کارآمدترین و موثرترین تفاهم نامه های فی ما بین می باشد که متعاقب امضا تفاهم نامه 23 آذرماه 1396 ما بین مقامات  کشورمان و مرجع ملی ثبت اختراعات و علائم تجاری دانمارک در تهران صورت پذیرفته است.

     وی خاطرنشان کرد: تاکنون حدود 15 فعالیت مهم مالکیت معنوی از جمله بازدیدهای مطالعاتی در زمینه های IP , IT کارگاه های متعدد آموزشی علائم تجاری، اختراع و شیوه های مدیریت کیفیت به منظور ارتقاء ارائه خدمات و همچنین بررسی مقایسه ای طرح پیشنهاد قانون جدید مالیکت صنعتی مطرح، در مجلس شورای اسلامی با استانداردهای بین المللی ( توسط آقای وسترگارد معاون محترم دادستان ایالتی دانمارک) در قالب نامه برنامه یکساله محقق گردیده است.

    کیانی یادآور شد: به علاوه نشست بررسی ضمانت اجرای حقوق مالکیت معنوی در کشور ایران و دانمارک نیز با حضور قضات محترم دادگاه، دادسرا، پلیس و گمرک در تهران و متعاقب آن بازید مطالعاتی از مراجع متناظر دانمارک برای هیئت ایرانی که مرتبط با این حوزه بوده اند در هفته گذشته عملیاتی گردید که بسیار موثر و مفید ارزیابی گردیده است. لذا با توجه به توافق طرفین و درادامه فعالیت های ذیل تفاهم نامه مقرر گردید پروژه مشترک سه ساله ای به منظور توسعه همکاری فی ما بین و با هدف ارتقا دنبال گردد.

     ترکل هالبرگ بورگ رایزن سفارت دانمارک در ایران نیز که در این مراسم حضور داشت با بیان اینکه این تفاهمنامه آغاز یک پروژه سه ساله است که بر روی مالکیت معنوی و فکری تمرکز دارد، گفت: این پروژه سه متولی اصلی دارد که شامل وزارت خارجه دانمارک، اداره ثبت اختراعات دانمارک و اداره حقوق مالکیت معنوی ایران می باشد.وی عنوان کرد: این پروژه از آنجا که پتانسیل های موجود را هدف قرار می دهد دارای اهمیت زیادی است. همانطور که می دانید مالکیت معنوی به معنای ثبت اختراعات و علائم تجاری و جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی در این زمینه ها می شود. اهمیت این مسئله زمانی بیشتر می شود که یکسری شرکت های دانمارکی در مواردی مثل داروسازی در ایران سرمایه گذاری کرده اند و این امر منجر به این شد که ما به این زمینه ها بیشتر توجه داشته باشیم.

     رایزن سفارت دانمارک در ایران در این خصوص  تصریح کرد: در فاز ابتدایی این پروژه هیأت های مختلفی به ایران آمدند و قطعا طی شش ماه آینده قبل از نوروز حداقل 20 هیات به ایران سفر می کنند و قرارداد های مختلفی در این راستا منعقد خواهد شد.

در ادامه این مراسم دانی عنان سفیر دانمارک با بیان اینکه در سنوات اخیر ما شاهد مناسبات زیادی میان ایران و دانمارک بوده ایم و همکاری های سیاسی و اقتصادی خوبی با ایران داشتیم، اظهارکرد: یکی از موارد مهم این همکاری ها حمایت از مالکیت اختراعات علائم صنعتی و تجاری است که این پروژه دقیقا فرصت مناسبی برای همکاری های جدی تر با ایران است.

        آقای دانی عنان سفیر دانمارک در جمهوری اسلامی ایران  در حاشیه این مراسم افزود: امروزه مسئله زیرساخت ایران از لحاظ حقوق مالکیت معنوی بسیار بیشتر از گذشته مهم است.وی تصریح کرد: قطعا حمایت از مالکیت حقوقی و معنوی از امنیت زیادی برخوردار است و در طول مدت همکاری دانمارک و ایران، اداره مالکیت معنوی ایران و ثبت اختراعات دانمارک ارتباط خوبی با هم داشته اند و در این راه پیشرفت زیادی حاصل شده است.سفیر دانمارک گفت: در طول سال گذشته متخصصان زیادی را در زمینه مالکیت حقوق معنوی به ایران فرستادیم که وارد گفت وگو شوند و همکاری های خوبی را در این زمینه ایجاد کرده ایم.

رئیس اداره ثبت اختراعات دانمارک تصریح کرد: در طول پروژه پیش رو در سه سال آینده اداره ثبت اختراعات دانمارک با اداره مالکیت معنوی، پلیس، گمرک، دادستان ها، قضات و یکسری بازیگران در ایران همکاری خواهد کرد.

وی در پایان همکاری های اداره ثبت اختراعات دانمارک بر پایه 4 اولویت اصلی عنوان کرد:

1. تقویت ظرفیت نیروی انسانی در مرکز مالکیت معنوی ایران و اعمال مالکیت معنوی دربین همه بخش های صنعتی

2. ایجاد یک شبکه نزدیک تر و پایاپای بین همه اشخاصی که درزمینه مالکیت معنوی فعالیت می کنند

3. جهت دهی و اصلاح فعالیت های اداره مالکیت معنوی ایران که خود را طبق آخرین استاندارد های جهانی به روز رسانی کند.

4. افزایش سطح آگاهی متخصصین مالکیت معنوی ایران تا بتوانند خدمات بهتری را به ایرانی ها ارائه دهند

کیانی رییس مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز در این دیدار اظهار کرد: نظام حقوق مالکیت صنعتی ایران دارای پیشینه وضع مقررات نسبتاً دیرینه قریب به 94 سال می باشد. در این رابطه با توجه به اهمیت حقوق مالکیت معنوی در رشد و توسعه اقتصادی، به ویژه در دو دهه اخیر سعی گردیده است متناسب با نیازها و ضرورت های توسعه ای کشور، به ویژه نسبت به ارتقای نظام حمایت از مالکیت صنعتی اقدامات موثری صورت پذیرد تا بتواند پاسخگوی نیازهای روز گردد.

وی افزود: اهتمام نسبت به بروزرسانی قوانین و مقررات مربوط، علاوه بر تصویب قانون ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری مصوب 1386 که منطبق با استانداردها می باشد و اینک به منظور تکمیل و روز آمدتر نمودن این قانون، پیش نویس طرح جامع حمایت از مالکیت صنعتی نیز در مسیر طی تشریفات تصویب نهایی مجلس شورای اسلامی قرار دارد.

کیانی ادامه داد: الحاق به اکثر موافقت نامه ها و معاهدات موثر ثبت و حمایت بین المللی از مالکیت صنعتی علاوه بر عضویت در کنوانسیون پاریس از سال 1337، از جمله عضویت در کنوانسیون موسس سازمان جهانی مالکیت معنوی "WIPO"، موافقنامه و پروتکل مادرید راجع به ثبت بین المللی علائم تجاری، موافقتنامه مادرید برای جلوگیری از نصب نشانه های منبع غیر واقعی مبدأ، موافقتنامه لیسبون در مورد ثبت و حمایت بین المللی از اسامی مبدأ، معاهده همکاری در ثبت اختراعات ( PCT) ، موافقتنامه نیس و لوکارنو راجع به طبقه بندی علائم تجاری و طرح های صنعتی و همچنین اجرای موافقتنامه وین ( در خصوص طبقه بندی بین المللی عناصر تصویری) موافقتنامه استراسبورگ ( در خصوص طبقه بندی بین المللی اختراعات) خلاصه اهم اقدامات در فراهم نمودن زیرساخت های لازم حقوقی به منظور حمایت از مالکیت صنعتی است.

       رییس مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تصریح کرد: علاوه بر اقدامات اشاره شده از سال 1391 کلیه فرآیندهای ثبت اختراعات، طرح های صنعتی و علائم تجاری از تسلیم اظهارنامه تا ثبت های نهایی و تغییرات بعدی آن و انتشار آگهی های مربوط کاملا به صورت الکترونیکی و برخط از طریق پورتال اختصاصی مرکز مالیکت معنوی صورت می پذیرد.

وی بیان داشت: در محور ارتقاء آگاهی های عمومی و خصوصی نیز مرکز مالکیت معنوی به ویژه طی سالهای اخیر سمینارها، همایش ها، کارگاه ها ودوره های آموزشی متعددی را در ارتباط با موضوعات مختلف مالکیت معنوی حسب مورد با همکاری سازمان جهانی مالکیت معنوی و دیگر مراجع داخلی و خارجی به ویژه مراجع علمی، تحقیقاتی، پژوهشی ، صنعتی ، تجاری ، اجرایی و قضایی کشور برگزار نموده که مجموع اقدامات موجب شده است تا در سال 2016 بر اساس آمار منتشره وایپو، ج.ا. ایران در تسلیم اظهارنامه های مالکیت صنعتی براساس مبداء( در ارتباط با متقاضیان داخلی و خارجی) در حوزه اختراع، علائم تجاری وطرح های صنعتی به ترتیب دررتبه 16، 12 و 12 قرار گیرد.

        کیانی گفت: در قلمرو فعالیت های بین المللی علاوه بر اجرای برنامه های مشترک و تعاملات با وایپو و سازمان منطقه ای از جمله اکو به ویژه در سالهای اخیر تفاهم نامه های دو جانبه متعددی با مراجع ملی، مالکیت صنعتی دیگر کشورها از جمله کشور چین، ایتالیا، ترکیه، دانمارک، فرانسه، سوئیس و روسیه حسب مورد امضا و یا در مسیر نهایی تشریفات امضا قرار گرفته است.

 


١٦:١٦ - 1397/06/20    /    شماره : ٥٣٤٥٠٤    /    تعداد نمایش : ١٢٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران