گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > سفر مطالعاتی هیات مالکیت معنوی ایران به دانمارک


  چاپ        ارسال به دوست

سفر مطالعاتی هیات مالکیت معنوی ایران به دانمارک

       در تاریخ 97/6/4 هیاتی پانزده نفره از مدیران عالی رتبه از حوزه های مالکیت معنوی، ثبت اسناد، گمرکات، نیروی انتظامی و قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران  به منظور آشنایی با ساختار و عملکرد اداره  مالکیت معنوی دانمارک و نیز مشارکت در یک دوره مطالعاتی و ملاقات با مقامات مربوطه به مدت پنج روزبه دانمارک سفر نمودند. سفر یاد شده در پی تفاهمات فیمابین دوکشور در حوزه مالکیت معنوی و به دعوت اداره مالکیت معنوی دانمارک صورت گرفت.

     هیات تخصصی مالکیت معنوی ایران طی اقامت خود در دانمارک با اقایان  Sune Stampe Sorensen مدیرکل ماکیت معنوی دانمارک، Henrik Rothe  رئیس دادگاه تجاری دانمارک،  امیر امیریان دادستان دانمارک و تنی چند از روسا و کارشناسان برجسته حوزه مالکیت معنوی دیدار و با عملکرد و نحوه تعامل ارگانهای دانمارکی در مقابله با  اقلام تقلبی و صیانت از حقوق مالکیت معنوی در این کشور آشنا گردیدند.

     لازم به ذکر می باشد  دانمارک از جمله کشورهای اروپایی است که در حوزه مالکیت معنوی و ثبت اختراع و علائم تجاری  دارای تجاربی موفق می باشد. به دنبال توافق جمهوری اسلامی ایران با گروه موسوم به 1+5 موسوم به برجام و افزایش همکاریهای تجاری و تمایل شرکتهای دانمارکی به حضور هر چه بیشتر در بازار ایران موضوع رعایت  مالکیت معنوی ، ثبت اختراع ، ایده و علائم تجاری  در ایران به ویژه در حوزه  صادرات کالاهای دانش بنیان برای طرف دانمارکی بسیار حائز اهمیت گردید به نحوی که این کشوردر خصوص همکاری  با جمهوری اسلامی ایران  در این زمینه در آذرماه ۱۳۹۶ با کشورمان تفاهم نمود. تفاهم نامه امضا شده بین ایران و دانمارک از کارآمدترین و موثرترین تفاهم نامه ها برای حفظ مالکیت معنوی ،ثبت اختراعات و علائم تجاری و ایده می باشد.

       بر اساس تفاهمنامه منعقده با دانمارک توسعه روابط ،  برگزاری دوره های آموزشی ، بازدیدهای مطالعاتی و بخشی و تبادل تجربیات متقابل  بین دو کشور انجام خواهد شد. این تفاهم نامه برای شرکتهای دانمارکی که در ایران مشغول فعالیت هستند حائز اهمیت بوده و در واقع بدون آن توسعه سرمایه گذاری آنها در ایران  بسیار دشوار خواهد بود.

     به رسمیت شناختن و حفظ مالکیت معنوی در توسعه و رشد اقتصادی کشور و همچنین توسعه روابط اقتصادی با دیگر کشورها بویژه دانمارک  بسیار مهم و ضروری است. با توجه به اینکه در اسناد بالادستی کشور به این موضوع تاکید گردیده است، طی سالهای اخیر در جمهوری اسلامی ایران  اقدامات مهمی در این زمینه انجام شده و زیرساخت های خوبی در بحث مالکیت فکری و معنوی فراهم شده است. به عنوان مثال قانون ثبت اطلاعات و علائم تجاری و طرح های صنعتی در سال ۱۳۸۶ به روز شده و اکنون نیز طرح جامعی برای حمایت از مالکیت صنعتی در مجلس شورای اسلامی مطرح  شده است. 


١٣:٥١ - 1397/06/20    /    شماره : ٥٣٤٤٨٨    /    تعداد نمایش : ٨١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران