گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
مصاحبه با سایت ایسنا - اسفند 94

مرتضی مرادیان سفیر ایران در کپنهاگ در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به بررسی تحولات ایران و دانمارک پرداخت.

مرادیان در مورد تحولات پسابرجام و تاثیر آن بر تعاملات ایران و دانمارک خاطرنشان کرد: آغاز تحولات در روابط دو کشور به قبل از موضوع برجام و از زمان انتخاب جناب آقای روحانی به عنوان رئیس‌جمهور بازمی‌گردد و با آغاز به کار دولت جدید، شاهد تغییرات محسوسی در بعد نظری و مواضع دولت مردان دانمارکی بودیم .

سفیرکشورمان در کپنهاگ تغییر مواضع دانمارک در نحوه تعامل با کشورمان را حاکی از آمادگی آنها برای گسترش مجدد همکاری‌ها با ایران دانست و افزود: از دلایل این آمادگی می‌توان به علاقه ویژه شرکت‌های دانمارکی برای ورود به بازار ایران خصوصا در بخش اقتصادی اشاره کرد.

مرادیان با بیان اینکه به دنبال تحولاتی که از دوسال گذشته آغاز شده امروز شاهد تمایل شرکت های بزرگ دانمارکی برای حضور در بازار ایران هستیم گفت: این حضور هم در بخش انتقال فناوری و هم در بخش سرمایه گذاری است و در زمینه گسترش همه جانبه روابط به خصوص در بخش تجاری و اقتصادی، ارتقاء سطح رایزنی های رسمی در همه زمینه دنبال خواهد شد.

وی ادامه داد: همچنین تبادل هیئت های سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی و تدوین اسناد همکاری دوجانبه و چند جانبه بین دوکشور و افزایش تعاملات و مشورت ها پیرامون موضوعات منطقه ای و بین المللی (سوریه، افغانستان، عراق، تروریسم، مواد مخدر، امور انسان دوستانه، ...) و افزایش همکاری بخش های خصوصی دوطرف و تبادلات فرهنگی و دانشگاهی می‌تواند از جمله زمینه های همکاری بین تهران _کپنهاگ باشد.

استقبال دانمارک از ورود ایران به سازمان تجارت جهانی

این دیپلمات کشورمان اهداف سفر اخیر وزیر خارجه دانمارک را گسترش روابط دوجانبه به ویژه اقتصادی و همکاری های منطقه ای دانست و افزود: نمایندگان نزدیک به 60 شرکت دانمارکی وزیرکشورشان را در این سفر همراهی کردند و می توان گفت حضور این تعداد شرکت در چنین سفری از اهمیت بالایی برخوردار است و نشان از علاقه‌مندی شرکت های دانمارکی برای ورود به بازار ایران و خاورمیانه دارد.

وی ادامه داد: مهمترین بخش هایی که برای همکاری دو جانبه تهران _کپنهاگ مورد بحث قرار گرفته است، شامل همکاری در بخش انرژی های تجدید پذیر، تولیدات صنعتی، کشتیرانی و حمل و نقل، پتروشیمی، همکاری های دارویی و سرمایه گذاری در زمینه تولید انسولین، همکاری در بخش آب و فاضلاب، همکاری در بخش کشاورزی و لبنیات و مواد غذایی می باشد.

مرادیان با اشاره به استقبال دانمارک از ورود ایران به سازمان تجارت جهانی، خاطرنشان کرد: همکاری در مناطق آزاد، همکاری در بخش بنادر و برقراری خط هوایی مستقیم میان ایران و دانمارک از دیگر موضوعاتی بود که مورد بحث و بررسی بین دو طرف قرار گرفت. برخی دیگر از دستاوردهای سفر وزیرامور خارجه دانمارک به تهران علاقمندی به ارتباط بیشتر میان مردم دو کشور خصوصا در زمینه گردشگری وایجاد تفاهم و زمینه برای سرمایه گذاری و انتقال فناوری توسط دانمارک است.

ایران بازاری 400 میلیونی برای اروپا

سفیرکشورمان در دانمارک تاکید کرد: ایران همواره از جایگاه مهمی در اقتصاد جهانی برخوردار بوده است. قرار گرفتن ایران در چهار راه تجارت جهانی موقعیت استراتژیک و مهمی را برای ما ایجاد کرده است که اروپا نمی تواند آن را نادیده بگیرد.

وی ادامه داد: حتی در زمان تحریم ها نیز اگرچه فرصت هایی را از دست دادیم اما می توان گفت اروپا و غرب نیز از این تحریم متضرر شدند و همین امر باعث شد تا آنها به ناچار حق ایران برای استفاده از انرژی صلح آمیز هسته ای را بپذیرند و در جهت برداشتن تحریم ها گام بردارند.

مرادیان با بیان اینکه برداشته شدن تحریم ها با توجه به ظرفیتهای عظیم ایران و وضعیت نابسامان برخی کشورهای منطقه ، باعث توجه جدی کشورها و شرکت های اروپایی و گرایش آنها به بازار ایران شده است، افزود: در حال حاضر ایران به عنوان کشوری با ثبات مطرح است که می تواند محور سرمایه گذاری شرکت های اروپایی و تولید و صادرات مجدد بخشی از این محصولات به کشورهای اطراف و دیگر کشورهای جهان باشد.

وی ادامه داد: تصمیم شرکت بزرگ دانمارکی "نوونوردیسک" برای تولید دارو در ایران و همچنین شرکت بزرگ "اف ال اشمیت" برای ایجاد پایگاهی در ایران به منظور صادرات ماشین آلات تولید سیمان به کشورهای اطراف نمونه هایی از این دست هستند.

سفیر کشورمان در کپنهاگ خاطرنشان کرد: برای کشورهای اروپایی و دانمارک این مزیت وجود دارد که ایران به بازار 400 میلیونی پیرامونی دسترسی داشته و رابطه بسیار نزدیک و رو به توسعه ای با عراق، افغانستان و کشورهای آسیای مرکزی در شمال دارد به علاوه مسیرهای ترانزیتی که از ایران عبور می کند همگی از نظر کشوری مانند دانمارک نقطه قوت محسوب می‌شود. بنابراین با توجه به اینکه برای دانمارک راهبرد توسعه اقتصادی در داخل بسیار اهمیت دارد، ایران جایگاه ویژه ای برای این کشور خواهد داشت.

وی ادامه داد: به همین دلایل اخیرا شاهد هستیم که دانمارک ارتباط زیادی با شرکت های ایرانی برقرار کرده و وزیر خارجه دانمارک در این سفر بیش از 120 فعال اقتصادی را همراه خود به تهران آورد. این در حالی است که وزرای خارجه دانمارک به ندرت با هیأت های بزرگ اقتصادی و به این شکل به دیگر کشورها سفر کرده اند. ضمن آنکه با بهبود فضای بین المللی و کنار رفتن بهانه ها برای تعامل با کشورمان و همچنین تغییر برخی شرایط منطقه ای ( سوریه ، عراق و .... ) ، اقبال برای بهره‌مندی از ظرفیت ها و توانمندی های متنوع بالفعل و بالقوه کشورمان افزایش یافته است.

دیپلماسی هوشمندانه ایران در قبال غرب

مرادیان شناسایی منافع و تهدیدهای مشترکت بین کشورمان و اروپا را نقطه قوتی برای دستیابی به درک بیشتر و افزایش همکاری ها دانست و گفت: روابط ما با کشورهای اروپایی سابقه دیرینه دارد و اساسا منافع و تهدیدهای مشترکی که با کشورهای اتحادیه اروپا در زمینه های انرژی، محیط زیست، مبارزه با قاچاق مواد مخدر و انسان ، تروریسم ، روابط اقتصادی و توسعه‌ای داریم امروز و در زمانی که توافق ها با 1+5 به نتیجه رسیده است می تواند روابطمان را بیش از پیش گسترش دهد ؛ البته نباید فراموش کرد که بحث مبارزه با تروریسم تهدید مشترکی برای همه ما بوده و به صورت مستقیم در کشورها اثر می گذارد و برای مقابله با این تهدید مشترک باید اقدامی منسجم انجام داد.

وی ادامه داد: با حصول توافق هسته‌ای شرایط مناسبی فراهم شده است تا بتوانیم با کشورهای اروپایی تعامل داشته باشیم. سفر روسای جمهور روسیه ، چین و سوئیس به تهران ، سفر اخیر رئیس جمهور کشورمان به فرانسه و ایتالیا ، سفر وزرای خارجه کشورهای مختلف از جمله وزیر خارجه آلمان اتریش و دانمارک به ایران ، تمامی نشان دهنده این است که در شرایط بسیار خوبی به سر می بریم و ایران با دیپلماسی هوشمندانه توانسته است از این شرایط به خوبی استفاده کند تا ضمن تعریف منافع و تهدیدهای مشترک با اتحادیه اروپا ، در مسیر توسعه روابط اقتصادی گام برداشته و به سمت جلو پیش برویم.

این دیپلمات کشورمان با تاکید براینکه ایران ازنظر ثبات و امنیت در وضعیت خوبی به سر می برد، افزود: کشورمان از لحاظ دسترسی به منابع اقتصادی و انرژی نظیر نفت ، گاز و سایر منابع طبیعی شرایط بسیار خوبی دارد. هم‌چنین قرار گرفتن کشورمان در شاهراه ترانزیت‌های مهم جهانی مزیتی مهم برای ما محسوب می شود. ایران یکی از محورهای اصلی کریدور شمال- جنوب است که از فنلاند آغاز شده و به سمت کشورهای خلیج فارس می‌رود.

وی خاطرنشان کرد: کریدور شرقی _ غربی هم از ایران می گذرد و در طرح جاده ابریشم هم که اخیرا به طور جدی مطرح شده است ، باز هم کشورمان در نقطه مهم این راه قرار گرفته است و به طورکلی تمامی این دسترسی‌ها برای ایران و شرایطی که داریم مزیت محسوب می‌شود . کشورهای اروپایی به این موضوع توجه دارند و خواهان آن هستند که بتوانند پس از برجام و برداشته شدن تحریم‌ها از این فرصت ها استفاده کنند .

مرادیان با اشاره به اینکه منافع مشترک ایران و اروپا در بسیاری از موارد بسیار نزدیک است، گفت: سفر وزیر خارجه دانمارک به تهران زمینه های رسیدن طرفین به منافع خود را هموار کرد و در آینده نیز این روند با جدیت ادامه خواهد داشت.

سفیرکشورمان در کپنهاگ در رابطه با سیاست خارجی دانمارک و جایگاه ایران در آن خاطرنشان کرد: اصول سیاست خارجی دانمارک بر چند محور اساسی استوار است. اولین نکته مهم این است که دانمارک عضواتحادیه اروپا است و سیاست خارجی آن هم از سیاست‌های اتحادیه و آمریکا جدا نیست و هم سویی کامل با اتحادیه اروپا دارد. بنابراین با نگاه به سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌توانیم متوجه سیاست‌ خارجی دانمارک نیز بشویم. نکته بعدی این است که دانمارک به تحرکات روسیه در بالتیک و قطب شمال حساسیت دارد و به طور کلی همکاری نزدیک با کشورهای نوردیک و کشورهای اسکاندیناوی به عنوان بخشی از سیاست خارجی دانمارک محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر اولویت سیاست خارجی دانمارک، توسعه تعامل و همکاری های اقتصادی است وعلاوه بر‌آن مسائلی مانند بحران های منطقه‌ای که در عراق و سوریه وجود دارد و می‌تواند بر روی بحث مهاجرت اثرگذار باشد برای دانمارک از اهمیت بسیاری برخوردار است.ازسوی دیگر مباحث مربوط به محیط زیست ، حقوق بشر ، کمک های انساندوستانه و کمک های توسعه ای نیز جایگاه مهمی در سیاست خارجی این کشور دارد . به صورت سنتی و تاریخی دانمارکی ها به این مسائل اهمیت می‌دهند.

سفر هیأت حقوق بشری ایران به دانمارک گامی در جهت رفع سوء تفاهم ها

این دیپلمات کشورمان در بخش دیگری از این گفت و گو با اشاره به سفر هیأت حقوق بشری ایران به دانمارک، خاطرنشان کرد: موسسه حقوق بشر دانمارک ارتباط نزدیکی با ستاد حقوق بشر قوه قضائیه دارد و ستاد حقوق بشر کشورمان با سفر به دانمارک دور سوم گفت‌وگوهای حقوق بشری را در کپنهاگ انجام داد . در این گفت‌وگوها برخی رویه ها و روند های حقوقی و حل اختلاف مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی افزود: بخشی از سوء تفاهم هایی که در زمینه مسائل حقوق بشری در رابطه با کشورمان وجود دارد به دلیل بی اطلاعی برخی کشورها از فرآیند حقوقی و روند قضایی در داخل ایران است.

وی ادامه داد: در این گفت‌وگوها طرف دانمارکی با سیستم حقوقی و فرآیندهای قضایی بیشتر آشنا می شوند و سوء تفاهم‌ها می‌توانند برطرف شوند. دور چهارم این گفت و گو ها هم سال آینده در ایران برگزار خواهد شد. در جریان این سفر یادداشت تفاهم همکاری بین دو کشور به امضا رسید و در ان به ادامه گفت‌وگوها و تبادل اطلاعات و تجربیات تاکید شد.

مرادیان همچنین با اشاره به سفر سال گذشته رئیس سازمان بازرسی کل کشور به دانمارک افزود: ‌آمبودزمان‌های دو کشور با یکدیگر ارتباط دارند و هیأت‌های دوطرف به صورت منظم تبادل می‌شوند.زمینه همکاری و تبادل تجربه آن‌ها موضوعات مربوط به فساد ، سلامت اداری و شفافیت می باشد.

مرادیان درباره تبادل هیئت‌های سیاسی و اقتصادی بین دو کشور گفت : پس از آنکه وزیر خارجه دانمارک به تهران سفر کرد قرار است وزیر امور خارجه کشورمان نیز به کشورهای نوردیک سفری داشته باشد. البته هنوز زمان‌بندی آن قطعی نشده است ولی در دستور کار ما قرار گرفته و انشاالله در سال آینده شمسی این سفر انجام خواهد گرفت.

سفیر کشورمان در دانمارک خاطرنشان کرد: در سال آینده اجلاس جهانی محیط زیست در کپنهاگ برگزار خواهد شد و از سوی ایران هیأت عالیرتبه‌ای در این اجلاس حضور می‌یابد . همچنین به منظور انجام همکاری‌های کنسولی بین دو کشور معاون کنسولی وزارت امور خارجه کشورمان طی دو ماه آینده سفری به دانمارک خواهند داشت و در این سفر مسائل کنسولی دو کشور بررسی خواهد شد . علاوه بر آن هیأت‌های تجاری و اقتصادی بسیاری در سال آینده شمسی بین تهران _ کپنهاگ در تردد خواهند بود .

وی تصریح کرد با توجه به شرایط مناسب دو کشور ، توسعه همکاری های اقتصادی و جذب سرمایه خارجی همراه با تکنولوژی از اولویت همکاری ها می باشد.

قوانین جدید دانمارک برای پذیرش مهاجران

این دیپلمات کشورمان با اشاره به تصویب قوانین جدید در مورد پناهجویانی که قصد ورود به دانمارک را دارند گفت:‌ یکی از موارد مهم در سیاست خارجی دانمارک و کل اعضای اتحادیه اروپا بحث رسیدگی به موضوع مهاجران و مهاجرت است.

وی خاطرنشان کرد: در خصوص بحث مهاجران بین دولت و احزاب دانمارک اختلاف نظرهایی وجود دارد. برخی از احزاب دانمارک با مهاجرین مخالف بوده و خواهان اعمال برخوردهای سخت تری در قبال آن‌ها هستند آنها خواهان ایجاد محدودیت برای ورود مهاجران هستند؛ چرا که از نظر احزاب مخالف ورود مهاجران می‌تواند کشور را با بحران روبرو کند. البته در مقابل چنین افرادی که دیدگاههای تندی دارند احزاب دیگری در دانمارک هستند که معتقدند برای دستیابی به زندگی بهتر باید به مهاجران کمک کرد و همین تفاوت دیدگاهها اختلاف نظرهایی را ایجاد کرده است.البته خوشبختانه تاکنون در دانمارک علیه مهاجران شاهد خشونت نبوده ایم و احزاب مخالف هم رادیکال نیستند.

مرادیان با بیان اینکه از گذشته مهاجران زیادی به خاطر جنگ و بحران به دانمارک آمده و ساکن شده اند افزود: این کشور به دلیل سیل مهاجران به اروپا با مشکلاتی مواجه شده و قصد دارد علاوه بر ایجاد ارودگاه‌هایی در مناطق بحران خیز در برخی کشورهای منطقه ، هزینه‌های مهاجران را هم متقبل شود تا مهاجران در همان مناطق اسکان یابند.

وی همچنین با اشاره به تصویب قانونی به اسم "قانون جواهرات" در دانمارک افزود: به واسطه همین قانون مهاجران نمی‌توانند بیش از یک مقدار مشخص پول و جواهرات و اشیاء قیمتی را وارد خاک این کشور کنند و دولت این کشور اموال آن‌ها را ضبط و برای خود مهاجران هزینه می‌کند. البته سازمان ملل و بخشی از سازمان های حقوق بشری به خاطر تصویب این قانون از دانمارک انتقاد کرده اند.

به طور کلی در ماه های اخیر فشارهای بین المللی زیادی به دانمارک وارد شده و سیاست های مهاجرتی این کشور شدیدا زیر سوال قرار گرفته است.

سفیر کشورمان در دانمارک در بخش دیگری از این گفت و گو با اشاره به رویکرد دانمارک در قبال تحولات سوریه و عراق، گفت: بحران سوریه باعث گسیل شدن سیل مهاجران به سمت اروپا و دانمارک شده است و آن‌ها خواهان حل هر چه سریعتر بحران سوریه از طرق سیاسی می باشند .

 

 

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران