گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
جاذبه های گردشگری دانمارک

دانمارک کشور کوچکی در شمال اروپاست که در جنوب غرب سوئد، جنوب نروژ، و شمال آلمان واقع شده است. پل اوروسوند بر روی دریای بالتیک دانمارک را به شهر جنوبی مالمو متصل می کند.

پادشاهی دانمارک شامل دانمارک، و جزائر خودمختار فارو و گرینلند می باشد. وسعت این کشور 43094 کیلومتر مربع و جمعیت آن پنح ونیم میلیون نفر می باشد.

دانمارک شامل یک شبه جزیره به نام یولند و مجمع الجزائر دانمارک شامل 443 جزیره می باشد که 70 جزیره آن مسکونی هستند.

این جزائر همگی صاف، و حاصلخیز و دارای سواحل ماسه ای با ارتفاع کم و آب و هوای معتدل می باشند. دانمارک از نظر فرهنگی و زبان شباهت زیادی به کشورهای سوئد و نروژ دارد.

ذیلا تلاش می شود برخی از مهمترین جاذبه های گردشگری دانمارک اشاره شود. بدیهی است اطلاعات تکمیلی در تارنماهای گردشگری دانمارک موجود می باشد.

 

پایتخت دانمارک

کپنهاگ:

تاریخ کپنهاگ به قرن یازدهم بر می گردد که توسط اسقف آپسی لان بنا شد و از اواسط قرن دوازدهم به اهمیت آن افزوده شد. در زمان حکمرانی کریستین چهارم شهر بسیار توسعه یافت و در سال 1596 دیوارهای دفاعی اطراف شهر ساخته شدند و کپنهاگ به بزرگترین بندر دریائی و مرکز اداری پادشاهی و مرکز تجارت شمال اروپا تبدیل شده بود. نام کپنهاگ از کلمات  Købe و havn به ترتیب به معنی خرید و بندر (بندر خرید) گرفته شده است. این شهر در سالهای 1658، توسط سوئد و در سال 1801 توسط بریتانیائیها مورد تهاجم قرار گرفت. دو بار هم در سالهای 1728 و 1798 آتش سوزیهای مهیب شهر را به ویرانه تبدیل کرد.

جمعیت کپنهاگ : 1199224 نفر

وسعت: 25/88 کیلومتر مربع

تراکم جمعیت: 6200 نفر برای هر کیلومتر مربع

درتابستان سال 2000 پل دریائی 19 کیلومتری اوروسوند کپنهاگ را به شهر جنوبی سوئد مالمو متصل کرد.

تورهای کشتی در کپنهاگ

شرکت SEGWAY TOUR روزانه بین 6 الی 12 تور در کانال های آبی کپنهاگ برای گردشگران ترتیب می دهد که به بهترین نحو از مناطق دیدنی شهر می گذرد و تاریخ شهر را به نوعی توضیح می دهد. 

 

جاذبه های گردشگری کپنهاگ و اطراف

کپنهاگ در کنار دریای بالتیک واقع شده و دریاچه ها و اماکن دیدنی فراوانی در داخل و نزدیکی شهر قرار دارند که به مهمترین آنها  اشاره می شود. 

 

1.    پری دریائی (Den Lille havfrue) The Little Mermaid

 

مجسمه پری دریائی که تابستان سال گذشته تولد صد سالگی برایش گرفته شد یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری کپنهاگ بشمار می رود.

این مجسمه بر اساس داستان افسانه ای هنس کریستین اندرسن درباره یک پری دریائی که همه چیز را فدای دیدار با یک شاهزاده در خشکی می کند ساخته شده است.  جنس این مجسمه از برنز و گرانیت است.

کارل یاکوبسن، کارخانه دار معروف دانمارک، با دیدن یک اجرای باله بر اساس این داستان شیفته این شخصیت شد و از ادوارد اریکسن، مجسمه ساز معروف، خواست مجسمه پری دریائی را بسازد.  

پری دریائی به نوعی نماد دانمارک در خارج هم هست. در نمایشگاه بین المللی شانگهای این مجسمه با کشتی به شانگهای منتقل شد و برای شش ماه در غرفه دانمارک به نمایش گذاشته شد.

اخیرا شهردار سؤال، پایتخت کره جنوبی، اظهار داشته که مایل است از این مجمسه کپی برداری نموده و آن را در کنار رودخانه این شهر نصب نماید.

پری دریائی در  Langelinje Pier بر روی یک صخره قرار گرفته است

داستان پری دریائی توسط هانس کریستین اندرسن در سال 1836 نوشته شد و در قرن بیستم والت دیزنی بر اساس آن فیلمی ساخت.

 

2.     گالری ملی دانمارک  The National Gallery of Denmark

 

 

Address: Sølvgade 48, 1307 København K

Web:    www.smk.dk

Email:  smk@smk.dk

 
004533748494   :Phone

 

گالری ملی دانمارک بزرگترین موزه هنر دانمارک است که کلکسیون هنر دانمارکی و بین المللی از هفت قرن گذشته را در خود جای داده است.

علاوه بر نمایش دائمی این گالری نمایش های موقت هم اجراء می کند.

 

3.    آکواریوم کره آبی، The Blue Planet

کره آبی آکواریوم دانمارک بزرگترین آکواریوم در شمال اروپاست

دورتادور کره آبی از آب احاطه شده تا به بازدیدکنندگان این احساس را بدهد که زیر آب قرار دارند.

Adress:  Jacob Fortlingsvej 1,   2770 Kastrup

Web: www.denblaaplanet.dk

Email:danmarks@akvarium.dk

Phone

+45 4422 2244

تانک اقیانوس آن که بزرگترین آکواریوم در کره آبی است 4 میلیون لیتر آب دریا را در خود جای داده و انواع گوناگون زیست های دریائی، از جمله کوسه در آن نگهداری می شود.

در صخره های مرجانی ماهیهای رنگارنگ و سایر حیوانات که در صخره ها زندگی می کنند منظره زیبائی را ایجاد کرده است.

در بخش آمازونا، می توان پروانه ها و پرندگان در حال پرواز را مشاهده کرد. در این بخش چهار آکواریوم از بالا و زیر سطح آب وجود دارد. در زیر آبشار بزرگ 3000 ماهی پیرانا و آناکونداس مشغول شنا هستند.

کره آبی دید خوبی از اوروسوند دارد و بفاصله قدم زدن از ایستگاه مترو کاستروپ (Kastrup Metro station) قرار دارد.

آکواریوم با واحدهای دوجداره و خنگ کننده آب دریا تجهیز  شده تا در مصرف انرژی صرفه جوئی شود. 

 

4.    خیابان استروگت (Strøget) معروف به گوگده (خیابان پیاده روها)

این خیابان سنگفرش شده یکی از بزرگترین خیابان های پیاده رو در اروپاست که شعبات اکثر فروشگاه های فعال در دانمارک را در خود دارد و خرید کنندگان بدون نگرانی از وسائط نقلیه و دوچرخه می توانند در آن قدم زنان به خرید بپردازند. دو سر این خیابان به میدان شهرداری (Rådhuspladsen) و میدان جدید شاه (Kongens Nytorv square) متصل می شود. در طول این خیابان نیز جاذبه هائی از جمله  Helligåndskirken   و  Church of Our Lady (محل برگزاری مراسم ازدواج ولیعهد با شاهزاده مری)، قرار دارند. در طول این خیابان نوازندگان موسیقی و هنرمندان خیابانی در طول سال به اجرای برنامه می پردازند.

 

 

5.    باغ وحش  Zoo 

باغ وحش کپنهاگ بیش از 3000 از 264 نوع حیوان در خود جای داده است. 

 

Address

Roskildevej 32

2000 Frederiksberg

Web

www.zoo.dk

Email

zoo@zoo.dk

Phone

+45 7220 0200

 

6.    نوکارلزبورگ گلوپتوتک، Ny Carlsberg Glyptotek

 

نوکارلزبورگ گلوپتوتک یک موزه هنر است که در سال 1888 توسط کارن یاکوبسون، صاحب کارخانه آبجوسازی، تاسیس شد. این موزه دارای دو بخش هنرهای قدیمی و معاصر می باشد که در محوطه ای با معماری منحصر به فرد قرار دارد. بخش اشیاء قدیمی کلکسیون عالی از مصر، یونان، اتروسکن و هنر روم باستان را در خود دارد که تاریخ 3500 سال و هنر را به نمایش می گذارد.

بخش معاصر این موزه بر نقاشی و مجسمه سازی دانمارکی قرون 19 و 20 متمرکز است اما از هنرهای فرانسوی در این دوران نیز اثراتی به نمایش گذاشته شده است. نقاشی های دوران طلائی دانمارک و امپرسیونیسم فرانسه بعلاوه 40 کار از گوگین در این موزه به نمایش گذاشته شده است. همچنین سری کامل مجسمه های  برنز دگاس و 35 مجسمه رودین را می توان در این موزه دید.

Address

Dantes Plads 7

1556 København V

Web

www.glyptoteket.dk

Email

info@glyptoteket.dk

Phone

+45 3341 8141

Fax

+45 3391 2058

 

7.     افلاک نمای توشه براهه Tycho Brahe Planetarium

Address

Gammel Kongevej 10

1610 København V

Web

www.planetariet.dk

Email

tycho@tycho.dk

Phone

+45 33 12 12 24

افلاک نمای توشه براهه پیشرفته ترین مرکز نجوم شناسی، تحقیقات فضائی و تبلیغ علوم طبیعی  دانمارک است.  در این محوطه یک پرده سینمائی کروی شکل با مساحت 1000 متر مربع احداث شده که فیلم های سه بعدی از یک سفر فضائی را برای بینندگان به نمایش می گذارد. تماشای فیلمهای سه بعدی بیننده را به جهان لایتناهی تا عصر دیناسورها، زیر دریا، جنگل و غیره برده و باز می گرداند. در شروع هر فیلم نمایشی دیدنی از یک سفر فضائی با استفاده از جهان دیجیتالی و آسمان پرستاره دیده می شود. این مجموعه به افتخار تیشو براهه،  Tycho Brahe، ستاره شناس معروف نامگذاری شده است.

 

8.    کاخ آمی لین برگ  Amalienborg Palace

 

کاخ آمی لین برگ یکی از کارهای برجسته معماری Rococco دانمارکی بشمار می رود که در سالهای سده  1700 ساخته شد.

این کاخ شامل چهار ساختمان همشکل می باشد. کاخ کریستین هفتم ( Christian VII's Palace ) برای اقامت میهمانان ویژه؛ کاخ کریستین هشتم ( Christian VIII's Palace)، برای اقامت موقت شاهزاده یوکیم و شاهزاده بندیکت؛ کاخ فردریک هشتم (Frederik VIII's Palace)، برای اقامت ولیعهد فردریک و خانواده و کاخ کریستین نهم (Christian IX's Palace)، محل اقامت ملکه مارگارت دوم و همسر وی، شاهزاده هنریک.

بازدید کنندگان می توانند از کاخ کریستین هشتم که موزه خانواده سلطنتی گلوکبرگ (Royal Glücksburg family) آمی لین برگ را در خود جای داده دیدن کنند. در وسط میدان یک مجسمه فردریک پنجم از سال 1771 قرار دارد.

 

تعویض گارد سلطنتی

 گارد سلطنتی هر روزه از مسیرهای مختلف راه افتاده و ساعت 12 در بیرون کاخ آمی لین برگ برنامه تعویض گارد صورت می گیرد. سه نوع ساعت وجود دارد که بنا به حضور افراد مختلف خانواده سلطنتی از آنها  استفاده می شود: ساعت شاه، ، ساعت ستوان یک و ساعت کاخ

از این ساعت ها به ترتیب در زمان حضور ملکه، ولیعهد، شاهزاده یوکیم، شاهزاده بندیکت، یا شاهزاده هنریک و در زمانی که هیچ یک از اعضای خانواده سلطنتی در کاخ حضور ندارند استفاده می شود.

در زمان حضور ملکه در کاخ، از پرچم دانمارک هم استفاده می شود.

 

Address

Amalienborg

1257 København K

Email

slke@slke.dk

Phone

+45 3312 2186 

9.     نوهاون، Nyhavn

نوهاون قبلا یک بندر شلوغ بود که کشتی ها از سرتاسر جهان در آنجا پهلو می گرفتند.  

امروزه این محل پر از گردشگران داخلی و خارجی است و تورهای کشتی برای گشت دور کانالهای شهر هم از اینجا شروع می شوند

پلاک 9 نوهاون قدیمی ترین خانه در منطقه  است که قدمت آن  به سال 1681 بر می  گردد.

اکثر خانه های اطراف اسکله های نوهاون منزل شخصیت ها بخصوص هنرمندان برجسته دانمارکی بوده است. هنس کریستین اندرسن در واحده های شماره 20، 18 و 67 سکونت داشته است.

 

10.                  موزه فضای باز ، Open Air Museum

موزه فضای باز، Frilandsmuseet، قدیمی ترین و بزرگترین موزه باز در جهان است.

این موزه واقع در 86 هکتار زمین در حدود 50 مزرعه، آسیاب و خانه را از سالهای 1650 الی 1940 را در خود جای داده است. ساختمان های واقعی از مکان های واقعی سرتاسر دانمارک و جزائر فارو، بعلاوه از استان های جنوبی سوئد و شمالی آلمان که قبلا جزئی از خاک دانمارک بوده به این مکان منتقل شده تا تاریخ دانمارک در طول سالهای گذشته را به نمایش بگذارد.

 

 

Address

Kongevejen 100

2800 Kgs.Lyngby

Web

www.natmus.dk

Email

fogf@natmus.dk

Phone

+45 3347 3481

 

11.                  کاخ روزنبرگ  Rosenborg Castle

کاخ روزنبرگ بخشی از گنج فرهنگی دانمارک را در خود جای داده است. این قلعه توسط کریستین چهارم بعنوان یک کاخ تفریحی ساخته شد. در زیرزمین این کاخ جواهر سلطنتی دانمارک نگهداری می شود.

خانواده سلطنتی تا سال 1720 در کاخ روزنبرگ سکونت  داشت اما از سال 1838 به بعد این کاخ به موزه تبدیل شده است.

 

Address

Øster Voldgade 4A

1350 København K

Web

www.rosenborgslot.dk

Email

museum@dkks.dk

Phone

+45 3315 3286

12.                  اتاق های پذیرائی در کاخ کریستین برگ The Royal Reception Rooms at Christiansborg Palace in Copenhagen

اتاق های پذیرائی کاخ کریستین برگ توسط ملکه و شاهزاده هنریک، همسر ملکه، برای مراسم رسمی مورد استفاده قرار می گیرند.

این مراسم می تواند مراسم شام سال نو، پذیرائی از سران کشورها در زمان سفر رسمی و غیره باشد.

در زمانی که این اتاق ها مورد استفاده قرار نمی گیرند بازدیدکنندگان می توانند از آنها بازدید  کنند. با پرداخت هزینه ورودی تورهای روزانه به زبان انگلیسی برگزار می گردد.

Address

Dronningeporten Indre Slotsgård 1

1218 København K

Web

www.christiansborg.dk

Email

christiansborg@ses.dk

Phone

+45 3392 6492

 

13.                   شهربازی تیوولی، Tivioli بزرگ ترین شهر بازی مشهور دانمارک(دارای شهرت جهانی) که علاوه بر مجموعه های تفریحی وبازی برای کودکان وجوانان، بعلت ساختار قدیمی از جنبه باستانی نیز حائز اهمیت می باشد.

Address

Vesterbrogade 3

1630 København V

Web

www.tivoli.dk

Email

info@tivoli.dk

Phone

+45 3315 1001

14.                  موزه ملی دانمارک  The National Museum

موزه ملی دانمارک اثراتی از عصر حجر، عصر وایکینگ ها و قرون وسطی، رنسانس و تاریخ معاصر دانمارک را در خود دارد. این موزه توسط نیکولای ایت ود در سال  1744 برای شاهزاده فردریک پنجم، ولیعهد و شاهزاده لوئیز ساخته شد. خانواده سلطنتی دیگر از این محل استفاده نمی کنند اما سالن بزرگ این مجموعه از زیبائی خاصی برخوردار است.

موزه ملی مجموعی بزرگی از دوران کلاسیک، آثار باستانی خاور نزدیک، مجموعه سکه و مدال و یک موزه اسباب بازی را در خود جای داده است.

موزه ملی بعد از چندین سال بازسازی بازگشائی شده و یافته های باستان شناسی از دوران وایکینگ ها که قبلا در هیچ جائی به نمایش گذاشته نشده را نیز عرضه می کند.

 

 

Address

Prinsens Palæ, Ny Vestergade 10

1471 København K

Web

www.natmus.dk

Email

fogf@natmus.dk

Phone

+45 3313 4411

Fax

+45 3347 3330

 

15.                  برج گرد  The Round Tower

این رصد خانه قرن 17 قدیمی ترین رصدخانه فعال در اروپا است. زمانی که کریستین چهارم این برج را ساخت دانمارک بخاطر کار تیشو براهه،  Tycho Brahe، ستاره شناس معروف، در علم نجوم شناخته شده و شهرت جهانی داشت. ارتفاع برج تنها 36 متر است اما برای رسیدن به بالای برج در یک مسیر مارپیچ مسافتی در حدود 5/268 متر باید طی شود.

 

Address

Købmagergade 52A

1150 København K

Web

www.rundetaarn.dk

Email

post@rundetaarn.dk

Phone

+45 3373 0373

16.                  کاخ کریستین برگ  The Tower, Christiansborg Palace

کاخ کریستین برگ با 106 متر ارتقاع بلندترین کاخ در کپنهاگ است.

کاخ کریستین برگ در حال حاضر پارلمان دانمارک را در خود جای داده است.

 

Address

Christiansborg

1218 København K

Web

www.taarnet.dk

Email

taarnet@bojesen.dk

Phone

+45 3337 3100

17.                  باغ گیاه شناسی، Botanical Garden

 

باغ گناه شناسی با مساحت 10هکتار در مرکز کپنهاگ واقع شده است. این باغ برای اولین بار در  سال 1600 تاسیس شد اما دو بار نقل مکان کرده و در نهایت در سال 1874 در مکان فعلی قرار گرفت. بازدید برای عموم آزاد است.

در این باغ در حدود 13000 نمونه زیست گیاهی وجود دارد.

همچنین تعداد 27 گلخانه شیشه ای وجود دارد که قدیمی ترین آن به سال 1874 برمی گردد.

 

Address

Øster Farimagsgade 2B

1353 København K

Web:botanik.snm.ku.dk

Email

snm@snm.ku.dk

Phone

+45 3532 2222

 

18.                   پل اوروسوند،(پل ارتباطی سوئد ودانمارک و شاهکار معماری این کشور) Øresund Bro Bridge

پل اوروسوند که بین سالهای 1995 - 2000 ساخته شد شهر کپنهاگ را به شهر مالمو در جنوب سوئد متصل می کند. طول این پل  19 کیلومتر است که نیمی از آن در آبهای سرزمینی دانمارک و نیم دیگر در آبهای سوئد احداث شده است. بخش دانمارکی پل بصورت تونل در زیر آب قرار دارد و بخش سوئدی آن بصورت پل معلق ساخته شده است. دلیل اینکه بخش دانمارک بصورت تونل ساخته شده نزدیکی آن به فرودگاه کپنهاگ است. هواپیماهائی که در این فرودگاه به زمین می نشینند درست از بالای پل روی باند فرودگاه می نشینند و برای اجتناب از خطر برخورد هواپیما با پل بخش دانمارکی این پل بصورت تونل زیرآبی ساخته شده است. این پل در روزهای صاف از فاصله دور منظره زیبائی دارد و در زیر دو باند اتوبان روی پل دو باند ریل آهن قرار دارد که قطارهای بین سوئد و دانمارک روی آن حرکت می کنند.

 

 

19.                  کاخ فردریکس برگ  Frederiksborg Palace

 

کاخ (قلعه) فردریکس برگ در کنار دریاچه سلاتسو، Slotsø  در شهر هیله قود در 35 کیلومتری شمال کپنهاگ، واقع شده است. این کاخ توسط کریستین چهارم در اوایل قرن 17 ساخته شد و تا سال 1840 تمامی پادشاهان دانمارک در این کاخ تاجگذاری می کردند. از سال 1859 به بعد دانمارک یک سلطنت مشروطه  است و پادشاهان و ملکه دیگر تاجگذاری نمی کنند.

کاخ فردریکس برگ در دریاچه هیله رود بر روی سه جزیره کوچک بنا نهاده شده است. این کاخ به سیک رونسانس هلندی در اوایل سده 1600 توسط کریستین چهارم ساخته شد.

بعد از یک آتش سوزی مهیب در قرن نوزدهم این کاخ توسط یاکوبسن، صاحب کارخانه آبجوسازی کارلزبرگ، مجددا بازسازی شد.

این کاخ محل موزه ملی تاریخ دانمارک است و تاریخ دانمارک از طریق تابلوهای نقاشان معروف دانمارکی و کارهای هنری به ترتیب دوران پادشاهاهی به نمایش گذاشته شده است.

از این کاخ در حال حاضر بعنوان موزه تاریخ دانمارک بهره برداری می شود. بر روی دیوارهای بخش کلیسای کاخ  نشان خانواده های نجیب دانمارک قرار دارند. داخل کاخ به دوران های مختلف تقسیم شده و با نمایش تابلوهای نقاشی، مبلمان و لوازم جانبی تزئینی داخلی تاریخ دانمارک را در طول سالها به نمایش می گذارد.

کاخ فردیکس برگ بزرگتری گالری از پرتره پادشاهان و ملکه های دانمارک از سال 1500 و صدها تن از افراد برجسته دانمارک می باشد.

باغ بسیار زیبای فرانسوی و انگلیسی این کاخ و دریاچه را احاطه کرده اند.

باغ سلطنتی که در محوطه بیرونی کاخ زیبائی خاصی به کاخ داده در سال 1996 بر اساس نقاشی سال 1725  ج.سی.کریگر، J.C. Krieger ، بازسازی شد. 

 

Address

Møntportvejen 10

3400 Hillerød

Web: www.frederiksborgslot.dk

Email

dnm@dnm.dk

Phone

+45 48 26 04 39

 

 

20.                   موزه هنرهای معاصر لوئیزیانا  Louisiana Museum of Modern Art

موزه هنرهای معاصر لوئیزیانا در 40 کیلومتری شمال کپنهاگ واقع شده است

علاوه بر نمایش دائمی بیش از 300 اثر این موزه سالانه بین 8 الی 12 نمایشگاه برگزار می کند.

Address

Gammel Strandvej 13

3050 Humlebæk

Web

www.louisiana.dk

Email

info@louisiana.dk

 phone

0045 49 19 07 19

 

21.                   کاخ کرون برگ Kronborg Castle

کاخ کرون برگ در شهر هلسینگور در 50 کیلومتری شمال کپنهاگ از بهترین کاخ های زمان رونسانس اروپاست. این کاخ در بین سالهای 1574 - 1585 ساخته شد. نام برده شدن از این کاخ در نمایشنامه هملت، نوشته ویلیام شکسپیر، به شهرت جهانی آن افزوده است.

این کاخ در سال 2000 در فهرست میراث فرهنگی یونسکو قرار گرفت.

 

 

Address

Kronborg 2C

3000 Helsingør

Web

www.kronborg.dk

Email

kronborg@slke.dk

Phone

+45 4921 3078

 

 

 

2. شهر روسکیلده Roskilde 

شهر روسکیلده یکی از قدیمی ترین شهرهای دانمارک، در 40 کیلومتری جنوب کپنهاگ واقع شده، که بیش از هزار سال پیش توسط وایکینگ ها بنا نهاده شد. در قرون وسطی یکی از بزرگترین شهرهای اروپا و مقر پادشاهان و کشیشان بود. گفته می شود این شهر توسط پادشاه رور (Roar ) بنا نهاده شد و با ترکیب کلمه دانمارکی برای چشمه (kilde )، بخاطر چشمه ای که در محل وجود داشت، به چشمه رورس یا  Roarkilde  لقب گرفت و بعدا به Roskilde  تبدیل شد.

در قرن دهم هارولد بلوتوث، اولین پادشاه کریستین دانمارک، یک کلیسای چوبی در روسکیلده ساخت که وی و پادشاهان و ملکه های بعدی در آنجا دفن می شوند. تا کنون 39 پادشاه دانمارک در این مکان دفن شده اند.

در قرن هیجدهم یک سری آتش سوزی این شهر را به خرابه ای تبدیل کرد و در سال 1711 جمعیت آن از بالای ده هزار نفر به تنها 1550 نفر کاهش یافته بود.

امروز با جمعیت حدود 50000 نفر دهمین شهر دانمارک است.

 

جاذبه های شهر روسکیلده

 

1.     کلیسای جامع روسکیلده

کلیسای جامع روسکیلده کلیسای لوترن در دانمارک است. اولین کلیساس گاتیک است که با آجر بنا شده است. در قرن 12 و 13 ساخته شد و تا قرن20 تنها کلیسای بزرگ جزیره شیلند بود.

این کلیسا از قرن پانزدهم محل دفن پادشاهان وملکه های دانمارک بوده و در حدود 40 پادشاه و ملکه در این کلیسا دفن شده اند.

از سال 1995 در فهرست میراث فرهنگی یونسکو قرار گرفته است.

 

Address

Domkirkepladsen 3

4000 Roskilde  

Web

www.roskildedomkirke.dk

Email

post@roskildedomkirke.dk

Phone

+45 46351624

 

 

2.     موزه کشتی وایکینگ ها

موزه کشتی وایکینگ ها موزه کشتی دانمارک است و فرهنگ کشتی سازی در این کشور را در طول تاریخ به نمایش می گذارد.

 

Address

Vindeboder 12

4000 Roskilde

Web

www.vikingeskibsmuseet.dk

Email

museum@vikingeskibsmuseet.dk

Phone

+45 46300200

 

 

3.    شهر اودنسه  Odense

اودنسه پایتخت جزیره فون بین جزیره شیلند و شبه جزیره یولند قرار دارد. 

در سال 1803 کانال کانالی دریای دور شهر اودنسه را به دریای بالتیک متصل نمود و از آن زمان به بعد رونق این شهر ادامه داشته است. این شهر در حال حاضر با حدود 190000 نفر جمعیت سومین شهر بزرگ دانمارک بشمار می رود.

اودنسه زادگاه هنس کریستین اندرسن، داستان نویس مشهور دانمارکی است که در سال 1805 در این شهر دیده به جهان گشود.

 

جاذبه های شهر و اطراف اودنسه

1.     موزه هنس کریستین اندرسن  The Hans Christian Andersen Museum

این موزه که در سال 1908 افتتاح شد به زندگی و کار این نویسنده دانمارکی اختصاص دارد و نحوه زندگی و کار او را به نمایش می گذارد.

2.     خانه دوران طفولیت هنس کریستین اندرسن  H.C. Andersen's Childhood Home

خانه ای که هنس کریستین اندرسن به همراه خانواده خود از سن 2 الی 14 سالگی در آن زندگی کرد در سال 1930به موزه تبدیل شد.

3.     قلعه اودنسه  Odense Castle

این قلعه در سال 1720 توسط کریستین چهارم ساخته شد. امروزه این قلعه محل شهرداری اودنسه است و تنها از بیرون می توان آن را دید.

 

Address

Nørregade 36

5000 Odense C

Phone

+45 66131372

4.     قلعه اگو اسکو، Egeskov

قلعه اگواسکو بعنوان زیباترین قلعه آبی دوره رنسانس در اروپا شناخته شده است. این قلعه در بخش جنوبی جزیره فون بین شهرهای اسوندبرگ و اودنسه و سی کیلومتری جنوب اودنسه واقع شده است. قلعه اگه اسکو یکی از کاخ های آبی رنسانس است که ساخت آن به سال 1554 باز می گردد. گفته می شود این کاخ در میان کاخ های آبی رونسانس به بهترین نحو حفظ شده است. 

 

 

4.    آرهوس Aarhus

آرهوس بزرگترین شهر شبه جزیره یولند است که با نزدیک 300000 نفر جمعیت دومین شهر بزرگ دانمارک بشمار می رود.

آرهوس در عین حال که یک شهر مدرن بشمار می رود فضای یک شهر آرام کوچک را نیز در ذهن ایجاد می کند. از آنجا که آهوس یک شهر دانشگاهی محسوب می شود میانگین سن جمعیت این شهر در میان پائین ترین در اروپا قرار دارد. دانشگاه آرهوس یکی از بهترین دانشگاه های دانمارک و دنیا می باشد.

  آرهوس همچنین به شهر لبخند معروف است چون که چندین سال پیش برای تبلیغ شهر این شعار برگزیده شد و بعنوان اسم مستعار روی شهر باقی ماند.

  از جاذبه های این شهر می توان سالن کنسرت، Musikhuset، موزه هنر آرهوس ، موزه وایکینگ آرهوس، کلیسای بزرگ آرهوس،(( Aarhus Domkirke( (Aarhus Cathedralبا قدمت 800 ساله و شهر قدیمی،  Den Gamle By، را نام برد. 

کلسیای بزرگ آرهوس دارای قدمت 800 ساله می باشد. د رکنار این کلیسا یک دبیرستان قرار دارد که قدمت آن به ساخت کلیسا بر می گردد و گفته می شود قدیمی ترین دبیرستان فعال در دنیا است.

شهر قدیمی (Den Gamle By ) مجموعه ای از 75 ساختمان قدیمی دانمارک از سالهای 1597 تا 1909 است که بصورت موزه باز در یک منطقه بازسازی شده است.                  

 

شهرهای کوچک اما زیبای دانمارک

هر کدام از شهرهای کوچک دانمارک دارای زیبائی خاص خود بوده و قرن ها تاریخ دانمارک را به نمایش می گذارند. ریبه، قدیمی ترین شهر دانمارک، اخیرا از طرف اروپا بعنوان زیباترین شهر کوچک اروپا شناخته شد.

اما ده شهر کوچک و زیبای دانمارک از قرار زیر است:

1.     ارو اسکوبینگ، Ærøskøbing

این شهر در جزیره Ærø واقع در ساحل جنوبی جزیره فون می باشد. اروسکوبینگ قدمت 750ساله دارد و بدون شک یکی از شهرهای رویائی دانمارک بشمار می رود.

2.     ریبه، Ribe

ریبه،  شهر قرن 16 ، با خیابان های سنگ فرش خود، لقب  زیباترین شهر دانمارک را به خود اختصاص داده است. ریبه در سال 2014 بعنوان بهترین شهرکوچک اروپا برگزیده شد. قدیمی ترین شهر دانمارک یک مرکز شهر قرون وسطائی دارد که  خیلی خوب نگهداری شده است. از جمله دیدنیهای این شهر موزه وایکینگ و کلیسای بزرگ آن است. گردشگران می توانند از بالای برج کلیسا منظره زیبائی از منطقه را شاهد باشند.

این شهر واقع در 30 کیلومتری جنوب شهر اسبیا (Esjberg ) در شبه جزیره یولند هم مرز با آلمان قرار دارد. با قدم زدن در خیابانهای سنگ فرش آن تاریخ 1300 سال پیش وایکینگ ها قابل لمس است.

این شهر علاوه بر بافت قدیمی دارای جاذبه های دیگر نیز می باشد

3.     اسکا ئن، Skagen

اسکاین، در شمالی ترین نقطه شبه جزیره یولند، واقع شده است. در این مکان دو دریای بالتیک و شمال به هم برخورد کرده و موج متوالی زیبائی ایجاد می کنند. این منطقه صدها سال است که گردشگران را به خود جذب می کند. عده ای از اندیشمندان اسلامی تلاقی این دو دریا را نمادی می دانند از قدرت الهی که در آیه (مرج البحرین یلتقیان-بینهما برزخ لایبقیان){سوره الرحمن-20و21} بدان اشاره شده است.

4.     ابه توفت، Ebeltoft

ابه توفت یکی از پرطرفدارترین شهرهای توریستی دانمارک است که در منطقه زیبای شرق یولند واقع شده است. ابه توفت یک شهر آرام با خیابان های سنگ فرش است.

5.     ماریاگر، Mariager

شهر کوچک ماریاگر در یک خلیج کوچک در سواحل شرق یولند قرار دارد. این شهر با خیابان های سنگ فرش سمبلی از زندگی آرام خارج از شهرهای بزرگ است.

6.     سوندرهو، Sønderho

شهر بسیار زیبا احاطه شده در ماسه های جزیره فانو، Fanø، در سواحل غرب دانمارک قرار دارد که یک قطعه از تاریخ دانمارک را بخوبی به نمایش می گذارد. پارک ملی دریائی وادن، Wadden Sea National Park، در نزدیکی این شهر قرار دارد. 

7.     کریستین فلد، Christiansfeld

کریستین فلد در سال 1773 در جنوب یولند ساخته شد که نمونه اولیه از نقشه برداری شهری در آن به اجراء در آمد. این شهر در حال حاضر در لیست بالقوه میراث فرهنگی سازمان یونسکو قرار دارد.

8.     فابورگ، Faaborg

در قرن 17 فابورگ یک شهر بندری پررونق بود اما این شهر کوچک واقع در سواحل جنوبی جزیره فون به یک شهر خلوت تبدیل شده است.

9.     دراگر، Dragør

شهر ماهیگیری دراگور در 12 کیلومتری جنوب کپنهاگ واقع شده است. این شهر یک مرکز دیدنی و بندر می باشد. 

10.                   ماریبو، Maribo

ماریبو یک شهر آرام در جزیره لولند قرار دارد که به قرن پانزدهم برمی گردد. این شهر در کنار یک دریاچه بسیار زیبا واقع شده و فستیوال موسیقی جاز آن شهرت جهانی دارد.

 

دیگر اماکن پرجاذبه دانمارک

1.     مونز کلینت ( Møns Klint (Klintیا صخره های مون

کلینت مون یا صخره های مون، شش کیلومتر صخره گچی در حاشیه ساحل جزیره دانمارکی مون، Møn، در دریای بالتیک و در 150 کیلومتری جنوب کپنهاگ قرار گرفته است. گفته می شود این صخره که 128 متر ارتقاع دارد بلندترین نقطه کشور دانمارک بشمار می رود. از نظر جاذبه طبیعی بسیار زیباست و سالانه در حدود 250000 نفر از این مکان بازدید می کنند.

موزه زمین شناسی دانمارک در این منطقه در سال 2006 افتتاح شد. در این موزه تصاویر کامپیوتری از زمین شناسی ماقبل تاریخ دانمارک به نمایش گذاشته می شود.

2.     پارک وحش،سفاری، کنوتن بورگ، Knuthenborg Safaripark

پارک سفاری کنوتن بورگ، بزرگترین پارک سفاری در شمال اروپا، در جزیره لولند، Lolland ، در 150 کیلومتری جنوب شرق دانمارک واقع شده است. سالانه در حدود 200000 گردشگر از این پارک دیدن می کنند.

در طول 40 سال قدمت خود تعداد گونه های حیوانات این پارک به 40 گونه افزایش یافته و تعداد حیوانات در مرز 1000 راس قرار دارد.

Knuthenborg Safari Park

Knuthenborg Alle

Maribo, 4930

Phone: 54 78 80 89

 

شهر بیلوند در شبه جزیره یولند و در حدفاصل شهرهای اودنسه و اسبیا واقع شده و دو جاذبه پرطرفدار دانمارک در این شهر واقع شده اند. 

3.     لالاندیا، Lalandia

 

دو پارک آبی بزرگ در دانمارک برای تفریحات آبی احداث شده است. اولی للندیا واقع در شهر بیلوند، یک پارک آبی استوائی پوشیده است که آسمان آبی رنگ مصنوعی، طبیعت داخل و دریاچه مصنوعی آن دقیقا یک شرائط استوائی ایجاد کرده است. در این مکان سرسره های بزرگ آبی و تفریحات دیگری تعبیه شده است.

لالاندیا دومین و بزرگترین پارک آبی دانمارک بعد از پارک  آبی رودبی، Rødby، می باشد.

 

4.    لگولند بیلوند Legoland 

 

لگولند یک شهربازی در شهر بیلوند واقع در شبه جزیره یولند است. این پارک در سال 1968 افتتاح شد و همه ماکت های داخل پارک از میلیونها قطعه لگو ساخته شده است. بعنوان مثال یک فرودگاه کامل با ساختمان فرودگاه و باندهای پرواز با هواپیماهای ماکت که بعضا بر روی باندها در حرکت هستند به نمایش گذاشته شده است. ماکت ساختمان های معروف، کاخ ها، و حتی بعضی شخصیت ها با استفاده از بیش از 50 میلیون آجر لگو ساخته شده است. 

اکثر جاذبه های تاریخی سایر کشورها، نیز به همان شکل با لگو ساخته شده و به نمایش گذاشته شده است. ماکت برخی شخصیت های برجسته از جمله رهبران قبایل سرخ پوستی نیز در این پارک  دیده می شوند.

علاوه بر ماکت ها در داخل پارک بازیهای تفریحی زیادی برای سرگرمی وجود دارد.

 

 

 

 

 

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران