گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
وضعیت فرهنگی دانمارک

 

وضعيت فرهنگي

زبان اين كشور دانماركي است كه از گروه زبانهاي آنگلو ساكسون مي باشد. زبان انگليسي در دانمارك رواج زیادی داشته و تقريبا عموم دانماركي ها قادر به تكلم اين زبان هستند. در دانمارك به غير از كليساي لوترن كه مذهب رسمي اكثريت مردم دانمارك محسوب مي شود ، 11 مجمع مذهبي ديگر به رسميت شناخته شده اند كه پرجمعيت ترين آنان كاتوليك ها با جمعیتی حدود یک درصد کل جمعیت  مي باشند. دانمارك داراي 8 دانشگاه در شهرهاي مختلف از جمله كپنهاگ ، آرهوس، اودنسه، آلبورگ و رسكيلده به اضافه يك مركز دانشگاهي در جنوب يولند و دو مركز تخصصي به نام هاي دانشگاه فني دانمارك و دانشگاه سلطنتي كشاورزي و دامپزشكي است. مراكز ديگر آموزش عالي شامل كالجهاي آموزش فني، تجاري و ديگر تخصصها مي باشد.

 به طور کلی مردم دانمارک برای فرهنگ اهمیت زیادی قائل هستند. حجم زیادی از سفرهای خارج کشور مردم دانمارک برای دیدن جاذبه های فرهنگی سایر کشورها می باشد.

 

مسلمانان دانمارک

 

در حال حاضر حدود 280 هزار مسلمان در کشور دانمارک زندگی میکنند که 4/5 درصد جمعیت این کشور را تشکیل میدهند. گروه های مختلفی از مسلمانان نیز در این کشور تشکیل و به فعالیت مشغولند که از این گروه ها نوزده گروه رسمی بوده و از سوی دولت دانمارک به رسمیت شناخته شده اند . مراکز مختلف اسلامی در بخشهای مختلف شهر فعال هستند و مکانهایی را تحت عنوان مسجد جهت برگزاری مراسم مذهبی از جمله نمازهای جماعت ، جمعه و سایر مراسم اختصاص داده اند. مسجد امام علی (ع) نیز بعنوان یکی از بزرگترین مراکز اسلامی منطقه اسکانیناوی فعال بوده و بزرگترین مرکز شیعی به شمار می اید این مرکز که وابسته به مجمع جهانی اهل بیت میباشد محل اجتماع شیعیان از کشورهای مختلف از جمله عراق ، لبنان ، افغانستان و اتباع ایرانی در مراسم مختلف میباشد.

نشریات و مطبوعات دانمارک

 

در حال حاضر 7 روزنامه سراسری در دانمارک توزیع میشود و بقیه در استانها و مناطق خاصی توزیع میگردند. هفت روزنامه فوق که همگی به زبان دانمارکی منتشر میشوند عبارتند از :

یولند پستن ، پولیتیکن ، اینفورماسیون ، برلینسکه ، بورسن ، بی تی و اکسترا بلادت . همچنین سه روزنامه سراسری دیگر به نامهای مترو اکسپرس ، اوربان و نیهدز اویسن نیز در جامعه دانمارک وجود دارد که به شکل رایگان همه روزه توزیع میگردند. در میان روزنامه های سراسری دانمارک یولند پستن  ( که مقر اصلی آن در جزیره یولند در غرب دانمارک میباشد ) بزرگترین و پرفروش ترین بوده و اولین روزنامه ای میباشد که در سال 1954 میلادی در دانمارک به شکل رنگی چاپ و منتشر شده است . شایان ذکر است این روزنامه برای اولین بار در سال 1995 در سایت اینترنتی قرار گرفت . اما تنها  نشریه ای که در کشور دانمارک به زبان اگلیسی منتشر میگردد هفته نامه کپنهاگن پست است . این نشریه بیشتر اخبار سیاسی ، اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی را بدون تحلیلهای عمیق و مو شکافانه ارائه مینماید. در بخش رادیو و تلویزیون نیز بخش انگلیسی وجود ندارد و دوشبکه رسمی سراسری به نامهای DR1 و DR2 فعالیت مینمایند

   

 ویرایش: اسفند 94

 

 

 

 

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران