گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
روابط اقتصادي دوجانبه

همکاری های  اقتصادی ایران و دانمارک

 همکاری اقتصادی و مراودات تجاری ایران و دانمارک از سابقه طولانی برخوردار می باشد. همکاری های اولیه در زمینه احداث راه آهن سراسری ایران توسط شرکت کمپساکس در دهه 1930 ، صنعت سیمان، راهسازی و صنایع لبنی بوده است. اولین کارخانه شیر پاستوریزه تهران با همکاری دانمارک بیش از 40 سال قبل راه اندازی شده است. تداوم این همکاری، نقش برجسته ای در تحقق خودکفایی صنایع پنیر کشور داشت و سبب گردید تا از سال 1375  واردات پنیر به کلی قطع گردد.  در حال حاضر در بیش از 80 شهر ایران ماشین آلات و تجهیزات تولید مواد لبنی ساخت  دانمارک وجود دارد. زمینه مهم دیگر  فعالیت شرکتهای دانمارکی در ایران در حوزه صنعت سیمان  است که ارزش پروژه های اجرا شده از سوی شرکت اف ال اسمیت تنها در یک دهه گذشته،  به صدها میلیون دلار می رسد. هم چنین شرکت های دارویی دانمارک مثل نوونوردیسک در زمینه تولید هورمون رشد و انسولین و شرکت  هالدرتاپسو در زمینه نفت و پتروشیمی در ایران فعال هستند. اقلام صادراتی دانمارک به ایران عبارتند از: ماشین آلات صنعتی، مواد شیمیایی، تجهیزات و لوازم پزشکی، دارو، قطعات الکترونیکی و خدمات مشاوره ای در بخش های مختلف صنعتی.

مراودات اقتصادی و تجاری

 دانمارک از جمله کشورهای مهم عضو اتحادیه  اروپاست که دارای  روابط دیرینه سیاسی و اقتصادی با ایران بوده و اصولاً از گذشته های بسیار دور به کشورمان بعنوان بازاری مناسب برای داد و ستد  اقتصادی در مسیر ارتباط غرب به شرق و بالعکس نگاه کرده است. هر چند  در سالهای  پس از پیروزی انقلاب  اسلامی روابط دو کشور در چارچوب مناسبات کلی با اروپا و غرب با فراز و نشیب هایی همراه بوده، اما  نگاه مبتنی بر منابع اقتصادی همیشه بر این مناسبات  حاکم بوده است. شاید به همین دلیل، پس از طرح مساله کاریکاتورهای موهن، دانمارک بیشترین ضربه را از ناحیه کاهش مناسبات اقتصادی با کشورهای اسلامی منجمله ایران متحمل گردید. بطوریکه صادرات دانمارک به کشورهای خاورمیانه در سال 2006  با کاهش 11 درصدی مواجه شد. هم اکنون رهبران این کشور در تلاش برای جبران گذشته و جلوگیری از رخدادهای مشابه و در نیتجه بدنبال بازسازی روابط با کشورهای منطقه بر محور منافع اقتصادی هستند. توانمندیها و تجربیات بالای دانمارکی ها در بخش  مختلف علمی و صنعتی از جمله: فن آوریهای اکتشاف و حفر چاههای افقی نفت و گاز، دانش و فن آوری های بالای ساخت تجهیزات پزشکی و اقلام دارویی، دانش پیشرفته بیو تکنولوژی و نانو تکنولوژی، احداث کارخانجات سیمان و لبنیات، احداث پل ها و دکل های حفاری در آبهای شور، فن آوری ساخت وسایل دقیق و تجهیزات تولید انرژی های نو ( توربین های بادی، سلولهای خورشیدی،) و در اختیار داشتن  بیش از 20% حمل و نقل کانتینری جهان، این امکان را برای شرکتهای دانمارکی فراهم نموده است  تا در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی کشورهای منطقه بویژه ترکمنستان و قطر ( پارس جنوبی) حضور فعالی داشته باشند.  روابط دو کشور عمدتاً در زمینه تجهیزات فنی و قطعات یدکی  کارخانجات سیمان و لبنیات، احداث نیرو گاههای بادی و خورشیدی، خرید  تجهیزات و اقلام  پزشکی و دارویی و... می باشد. با این حال، در صورت برنامه ریزی مناسب برای گسترش روابط اقتصادی و انتقال دانش فنی دانمارکی ها، روابط دو کشور ظرفیت ارتقاء و توسعه  تا سقف چند برابر کنونی در یک دوره زمانی میان مدت را دارد. بررسی های اولیه نشان می دهد ظرفیت روابط بویژه در زمینه صنایع نفت و گاز و پتروشیمی، نوسازی و افزایش  بهره وری صنعت سیمان، تولید تجهیزات و داروهای مربوط به بیماری های خاص، همکاری های علمی- دانشگاهی، احداث نیرو گاههای بادی و حمل و نقل دریایی بسیار بالا می باشد.   


حجم مبادلات تجاري دو جانبه

برای دانمارک که اقتصادش شدیداً به تجارت وابسته است، صادرات کالا از اهمیت خاصی برخوردار است و لذا بازار 80 میلیونی ایران و 300 میلیونی کشورهای همسایه ایران از اهمیت خاصی برای این کشور برخوردار است.  با توجه به تحریم ها و اثرات جانبی آن در سالهای گذشته، حجم تجارت مستقیم دو کشور در سالهای 2012 الی 2014 کاهش اما پس از توافق برجام مجدداً این آمار افزایش داشته است. بر اساس گزارش رسمي مرکز آمار دانمارک، طي سه سال گذشته ميلاديحجم واردات و صادرات دوجانبه افزایش چشمگیري داشته است. صادرات دانمارک به کشورمان بیشتر شامل خدمات مشاوره ای در صنایع مختلف، اعزام کارشناسان صنعتی و تجهیزات صنعتی برای صنایع داروئی و غذایی می باشد که از جهات مختلف بسیار حائز اهمیت و مورد نیاز صنایع کشورمان است. حجم اين مبادلات بشرح زير است:


2014

2015

2016

2017

واردات از دانمارک به یورو

134

168

264

5/310

صادرات به دانمارک  به یورو 

10

5/6

5/8

11

 
  • میلیون یورو( هر يورو حدود 7 مميز 4 کرون است).

-حجم مناسبات تجاري به تفکيک صادرات و واردات: حجم واردات دانمارک از ايران در سال2017  بالغ بر 81 ميليون و 471 هزار و 482 کرون (حدود 11 ميليون يورو) و حجم صادرات دانمارک به ايران بالغ بر 2 ميليارد و 297 ميليون و 698 هزار کرون ( حدود 5/310 ميليون يورو) بوده است.

-ليست اقلام صادراتي و وارداتي با ذکر ارزش يورويي و وزن کالا: بر همين اساس اهم کالاهاي وارداتي از ايران به ترتيب شامل کالاهاي مصرفي مدت دار ( 39615 کرون)، غذا نوشيدني و تنباکو (35836)، ماشين الات و تجهيزات متفرقه غير برقي (1488)، آهن و استيل(1252)، مواد خام و نيمه ساخته شده (835)، توليدات و مواد شيميايي(382) و کالاهاي متفرقه (2154) است. اهم صادرات دانمارک به ايران شامل کالاهاي غيرمدت دار مصرفي (896911کرون)، قطعات و تجهيزات ماشين آلات غير الکتريکي و مکانيکي(226371)، توليدات و مواد شيميايي(225214)، ماشين آلات برقي و قطعات و لوازم آن(217833)، عناصر و اجزاي شيميايي (101124)، قطعات و اجزاي پلاستيکي(71216)، غذا، نوشيدني و تنباکو(65607)، آهن و استيل (18589)، مواد خام و نيمه ساخته شده(15916)، قطعات و ابزار ماشين هاي برقي(14989) و پوشاک ( 14797) است.

-سهم کالاهاي صادراتي ايران در سبد وارداتي کشور متوقف فيه با توجه به حجم واردات آن کشور : حدود 7 هزارم درصد

-ليست اقلام توليدي ايران که در تجارت با آن کشور مي تواند از مزيت صادراتي برخوردار باشد: مورد خاصي نيست. بسته به بازاريابي طرف ايراني در رقابت با ديگران، کالاهاي توليدي کشورمان ميتواند وارد دانمارک شود.


برخي از فرصت هاي اقتصادي :

-         برخورداری دانمارک از تکنولوژی روز و صادرات دانش محور به ویژه در بخش انرژی، دارو، مواد غذایی و محیط زیست

-         عدم وجود مشکل حاد سیاسی میان دو کشور

-         وجهه خوب کالا و خدمات دانمارکی در ایران

-         وجود ایرانیان متخصص در شرکت های دانمارکی

-         نیاز دانمارک به بازار 80 میلیونی ایران و 400 میلیونی منطقه برای صادرات کالا

-         اهمیت تجارت با ایران برای دانمارک در مقابل مسائل دیگر همچون حقوق بشر

 برخي از چالش هاي اقتصادي:                         

-         مشکل نقل و انتقال مالی ميان شرکتهاي کوچک و متوسط دو کشور

-         نگراني دانمارک از موانع توليدي آمریکا در راه تجارت خارجي از قبيل تحريم ها 

-         عدم ارتباط منظم و نهادينه شده ميان تجار دو کشور و بي اطلاعي از ظرفيت هاي اقتصادي یکدیگر

-         جمعیت کم دانمارک که در مقايسه با بازار کشورهاي همسايه ايران، نمی تواند بازار سودآور اقتصادی برای صادرات کالاي ايراني باشد.

-         تعلل و تأخیر طرف های ایرانی در برقراری ارتباط و پاسخگویی


_ کالاهاي اصلي صادراتي دانمارک به ايران بترتيب: دارو، تجهيزات و ماشين آلات صنعتي، محصولات پتروشيمي، تجهيزات حمل ونقل،​ ابزار آلات دقيق کنترل و اندازه گيري

_ کالاهاي اصلي وارداتي دانمارک از ايران بترتيب : منسوجات و کفپوش، تجهيزات حمل ونقل، سبزيجات و ميوه، تجهيزات مخابراتي، مواد معدني غير فلزي

 صادرات کالا و خدمات دانمارک به کشورمان بیشتر شامل خدمات مشاوره ای در صنایع مختلف، اعزام کارشناسان صنعتی و تجهیزات صنعتی برای صنایع داروئی و غذایی و... می باشد که از جهات مختلف بسیار حائز اهمیت و مورد نیاز صنایع کشورمان است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران