گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > استقبال دانمارکی ها از نمایش نسیم سلیمانپور در جشنواره بین المللی تاتر کپنهاگ


  چاپ        ارسال به دوست

استقبال دانمارکی ها از نمایش نسیم سلیمانپور در جشنواره بین المللی تاتر کپنهاگ

جشنواره بین المللی تاتر کپنهاگ با عنوان CPH STAGE از 31 می لغایت 9 جون 2018 با اجرای 90 نمایش در سالنهای تاتر این شهر برگزار می گردد

آقای نسیم سلیمانپور نویسنده ، کارگردان و هنرمند ایرانی مقیم آلمان نیز با سه اجرای خود  با عنوان نسیم در سالن GROB  در این حشنواره مشارکت داشت و اجرای وی مورد استقبال دانمارکی  ها قرار گرفت. این نمایش بدیع که نیاز به تمرین و حفظ شدن ندارد و به جز یک نسخه چاپ شده نمایش  به زبان محل اجرای نمایش ، حتی به کارگردانی، طراحی صحنه، سالن مناسب نیازی ندارد. این شکل اجرا به شدت مبتنی بر ساختمان نمایشنامه و توانایی های بازیگر با متن نمایشنامه بر روی صحنه نمایش  و حضور تماشاگر جدید شکل می گیرد و بازیگر و تماشاگر  همزمان  با متن مواجه می شوند و گاهی بازیگر غیر فارسی زبان متن را می خواند و گاهی تماشاگر... این شکل نو ، به جز یشنهادهای تازه ، چالشهای فرمی تازه ای نیز ایجاد می نماید و به شکل زیبایی مخاطب را با فرهنگ و زیان ایرانی آشنا می سازد. هر شب  اجرای نمایش یک بازیگر جدید متن نمایش را می خواند و اگر سی شب هم اجرا شود سی بازیگر مختلف آنرا اجرا می نمایند.

نسیم سلیمانپور می گوید با وجود مشکلات و تنگناهای در ایران خود را مدیون این مرز و بوم می داند و همواره در تلاش است تا به نحوی نام ایران را برجسته کند. «نسیم» جدیدترین نمایش او نیز بر پایه همین تفکر نوشته شده است. نمایشی که در آن دلتنگی های خود را بیان می کند و در نهایت هر شب یک بازیگرجدید پیش روی تماشاچیان چند کلمه ای فارسی می آموزد و در خاتمه با مادر نسیم در ایران تماس می گیرد و با او به زبان فارسی صحبت می کند.

این نمایش که به دلیل تلاش برای آموزش زبان فارسی برای هنرمند و مخاطب ایرانی کاربردی ندارد، در ایران اجرا نمی گردد. هر چند هنرمندان ایرانی هنوز هیچ یک از آثار آقای سلیمانپور را اجرا نکرده اند. 

وی در خصوص این نوع اجرای بدیع از جمله اولین کار خود تحت عنوان خرگوش سفید خرگوش قرمز گفته است از اوت سال 2011 پس از انجام آخرین بازنویسی ها، تور اجرای نمایش به صورت همزمان در تورنتو و ادینبورو شروع شد و خیلی زود شهرت جهانی پیدا کرد. به نحوی که پس از 7 سال امروز به سی زبان زنده دنیا ترجمه شده و در حدود پنجاه و چند کشور بیش از هزار بار به روی صحنه رفته است. شاید اغراق نباشد اگر بگوییم که اجرای آقای نسیم سلیمانپور نسبت به همه نمایشنامه های معاصر متفاوت است و چنین نمایشنامه ای در جهان نداشته ایم ضمن آنکه اجرای «نسیم» او در کپنهاگ تا کنون چنین پلی فرهنگی میان زبانهای ایرانی و دانمارکی در طی یک ساعت تاتر برقرار ننموده بود.


١٥:٢٦ - 1397/03/14    /    شماره : ٥١٨٨٠٨    /    تعداد نمایش : ٢٨٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت
سامانه تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه روادید الکترونیکی
امکان دریافت روادید الکترونیک به صورت برخط در این سامانه تعبیه شده است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران